loader
gmkgroup.com.tr

GMK GROUP

Hayatımda "B Planına" Yer yok

MURAT KALSIN
GMK Group Yönetim Kurulu Başkanı

GMK Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kalsın'ın işe ve onun da ötesinde yaşama bakışını özetleyen bu cümle aynı zamanda GMK Group'un kuruluş felsefesini de ortaya koyuyor:

Yapmak istediğine odaklan, sınırları zorla, azimle ve istekle hedefini gerçekleştirmek için çalış... Ta ki, bunu başarana kadar...

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde mimarlık, Georgetown Üniversitesi'nde İngilizce eğitimi ve işletme dersleri aldıktan sonra yurt içinde ve yurtdışında, sanayi ve ticaret alanlarında çeşitli sektörlerde aktif olarak yer aldığı sayısız görevi başarıyla yerine getiren Murat Kalsın; aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında önemli hizmetlerde bulundu. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanlığı, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı, DEİK Türkiye-Katar İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, GYODER Yönetim Kurulu Üyeliği ve son olarak Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanlığı bunlardan sadece birkaçı...


Sivil Toplum Hizmetleri


5 yıl boyunca Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendiği İstanbul Ticaret Odası'nda; İstanbul ve Türkiye ekonomisini dünya çapında bir cazibe merkezi haline getirmek için uğraş veren Murat Kalsın, bu dönemdeki çalışmaları ve projeleriyle iş dünyasında büyük takdir topladı.

Sivil toplum kuruluşlarındaki görevlerinin yanı sıra inşaat, gayrimenkul, mimarlık ve enerji sektörlerinde şirket ortaklıklarına ve yatırımlarına devam eden Murat Kalsın,

Geçmiş yatırımlarımız


on yılı aşkın süre Arkon İnşaat ve APG İnşaat'ın da İcra Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Bu dönemde, Beyaz Evler ve Arkon Residence gibi konut projelerinden akaryakıt, yol ve köprü inşaatlarına kadar birçok başarılı işe imza atan Murat Kalsın; kariyeri boyunca mimari, dekorasyon, inşaat, gayrimenkul, kentsel dönüşüm ve imar alanlarında uluslararası standart ve hizmetleri Türkiye’ye yerleştirmek için büyük gayret gösterdi.

İŞ DÜNYASINDA İMKANSIZA İNANMAYAN BİR PORTRE

Her zaman yenilenmeden ve gelişimden yana, soruna değil çözüme odaklı, insanı ve hizmeti her şeyin önüne koyan bir anlayışın iş dünyasındaki temsilcisi olma düşüncesiyle hareket eden Murat Kalsın'ın sözlüğünde “imkansız”a yer yok.

“Yaşam felsefemin merkezinde sınırları zorlamak var. Bazı insanlar, neyle karşılaşırsa karşılaşsınlar olumsuzu görürler. Onlar, bir işin neden yapılamayacağına bakarlar. Ben ortada bir iş varsa, onun nasıl yapılacağını düşünürüm. O nedenledir ki, Fatih Sultan Mehmet'in şu sözünü çok severim: İmkanın sınırlarını görmek için, imkansızı denemek gerekir.”

Küresel rekabetle baş edebilmenin, inovasyon ve AR-GE'ye gereken önemi vermekle mümkün olduğuna inanan Murat Kalsın; kurumsallaşmada, markalaşmada, geliştirilen ürünlerde her zaman yenilikçi olmak gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Murat Kalsın, bugüne kadar hiç ödün vermediği ilkeleri ise şöyle sıralıyor: İnsan olmak, baba olmak, dürüst olmak, adil olmak, çalışkan olmak.